RHS Chelsea Flower Show 2014 – relacja

Na cztery dni, 20-24 maja 2014 roku, Londyn stał centrum europejskiego ogrodnictwa.  Chelsea Flower Show, wystawa organizowana przez nobliwe Royal Horticultural Society od wielu już lat uznawana jest za jedną z najważniejszych w branży. 550 wystawców, 15 ogrodów pokazowych (Show Garden) projektowanych w większości przez uznanych architektów, 10 ogrodów pokazowych w sekcji Fresh Garden i 7  w sekcji Artisan Garden, ponad 150 000 oglądających, obszerna relacja w telewizji BBC i cały dział w The Telegraph.

[Ze względu na ilość materiału zdjęciowego zdecydowałam się podzielić relację z Chelsea na 3 części – relację ogólną, trendy i szczegółowy opis ogrodów pokazowych.]

Rozmach całej imprezy jest rzeczywiście imponujący. Tegoroczna wystawa to trzecia, w jakiej miałam okazję uczestniczyć. Jednak od 2009 roku, kiedy byłam tam ostatni raz , nie zmieniło się wiele. Oczywiście możliwość obejrzenia na żywo ogrodów pokazowych, zrealizowanych z takim rozmachem i cieszących się tak wielką atencją publiczności jest ogromną przyjemnością.
To prawdziwe święto ogrodów i atmosfera jaka panuje na miejscu, dobitnie o tym świadczy.

Biorąc pod uwagę rozmach przedsięwzięcia i ludzi zaangażowanych w powstawanie wystawy, można by się spodziewać, że będzie to kopalnia nowych trendów, przełomowych rozwiązań i wybitnych osobowości. Jednak sama wystawa, przy całym swoim splendorze nie jest niczym przełomowym. I wcale nie ma taka być…
RHS to stara, brytyjska organizacja, która jest gwarantem status quo, a ogrom siwych głów wśród odwiedzających nie pozostawia złudzeń co do grupy, do której wystawa jest kierowana.
Ogrody pokazowe – najciekawsza cześć Chelsea – to przede wszystkim miejsca dobrego PR-u i subtelnej reklamy.
Sponsorami są prywatne firmy lub organizacje pożytku publicznego, które w ten sposób tworzą przestrzeń, w której mogą podziękować darczyńcom lub po prostu budować swój wizerunek.

Projektanci zaproszeni przez nich do stworzenia ogrodów to ludzie znani w branży, często wystawowi wyjadacze (Adam Frost, Cleve West, Patrick Collins, Paul Hervey – Brookes), mało kto decyduje się na debiutantów lub wybitnie kontrowersyjnych twórców. Choć i tu zdarzają się wyjątki. Tegorocznym awangardowym posunięciem, było po raz pierwszy w historii przyznanie jednego ze złotych medali debiutantowi  – jest nim Hugo Bugg (ogród Royal Bank of Canada) – jako najmłodszemu złotemu medaliście w historii Chelsea. Dodam, że całkowicie zasłużenie.
A jeden z braci Rich, lat 23, jest najmłodszym twórcą z Main Avenue w historii.

hugo bugg_rbc waterscape garden_RHSchelsea2014

RBC Waterscape Garden
projektant: Hugo Bugg (najmłodszy w historii odznaczony złotym medalem uczestnik wystawy , ma 27 lat)

Zazwyczaj projektanci mają stworzyć przyjemną przestrzeń, która nawiązuje do działań inwestora lub ma swoje głębsze znaczenie. Żaden z nich nie zdecyduje się więc na rewolucję, choć z reguły wierny jest swojemu własnemu stylowi (Luciano Giubbilei, Adam Frost, del Buono i Gazerwitz).
Ogrody, które powstają są więc bardzo poprawne, wyważone i  bardziej eleganckie niż przełomowe. Co oczywiście nie znaczy, że brakuje im kunsztu na polu projektowym, czy roślinnym.
W tym roku ciekawym niuansem były silne odniesienia włoskie, zarówno w osobach projektantów włoskiego pochodzenia – Luciano Giubbilei czy Tommaso del Buono, jak i w skojarzeniach stylowych w samych ogrodach –The BrandAlley Renaissance Garden (Paul Hervey – Brookes), czy The Telegraph Garden (del Buono Gazerwitz). Pojawił się także wątek militarny – ogród No Man’s Land Charlotte Rowe oraz Help For Heroes Matt’a Keightley’a.

Nagroda Best in Show trafiła do Luciano Giubbilei (The Laurent – Perrier Garden). I tu jak najbardziej zgadzam się z werdyktem jury. Giubbilei genialnie łączy historyczne style ogrodowe ze współczesnymi trendami tworząc niezwykle elegancką i ponadczasową przestrzeń. Inne ogrody, które moim zdaniem były warte uwagi to The Telegraph Garden (Tommaso del Buono i Paula Gazerwitza) za inteligentne nawiązanie do historycznego, formalnego stylu, a jednocześnie stworzenie zielonej enklawy w której rzeczywiście chce się spędzić czas, bez przerysowań i przegadania w formie; RBC Waterscape Garden (Hugo Bugg) za mistrzowskie połączenie ważnego ekologicznego problemu (niedoboru wody) z pięknie zaprojektowaną formą ogrodu; No Man’s Land Charlotte Rowe za bardzo plastycznie oddany w przestrzeni temat blizn i śladów po wojnie. Ciekawym, nowoczesnym ogrodem nieformalnym okazał się Vital Earth the Night Sky Garden (bracia Rich).

laurent-perrier garden_RHSchelsea2014

The Laurent – Perrier Garden
projektant: Luciano Giubbilei
Najlepszy ogród wystawy (Best in Show, złoty medal)

daily telegraph garden_RHSchelsea2014

The Telegraph Garden
projektanci: Tommaso del Buono i Paul Gazerwitz
Ogórd odznaczony złotym medalem

no mans land_charlotte rowe_RHSchelsea2014

No Man’s Land: ABF The Soldier’s Charity Garden to mark the centenary of World War One
projektant: Charlotte Rowe
Ogród odznaczony złotym medalem

hope on the horizon_ matt keightley_RHSchelsea2014

Hope on the Horizon Garden
projektant: Matt Keightley
Tzw. ‚Silver-gilt’ medal

vital earth_rich_RHSchelsea2014

Vital Earth The Night Sky Garden
projektanci: Harry Rich & David Rich (jednen z nich jest namłodszym uczestnikiem w historii Show Garden, ma 23 lata)
Tzw. ‚Silver Gilt’ medal

Bardzo spodobało mi się także stoisko firmy Khora, specjalizującej się w budowlach ogrodowych.
Kolorystyka w ich doborze gatunkowym była mistrzowska i tak fantastycznie grająca z prezentowanym produktem, że wiele osób było przekonanych, że to jeden z ogrodów pokazowych.
Wartym wspomnienia jest również stanowisko firmy Bigg Green Egg. Projektanci wykorzystali stare kontenery do stworzenia rodzaju domku ogrodowego, w którym jest miejsce na biesiadowanie (firma jest producentem sprzętu grillowego), miejsce na składzik oraz ciekawie zaaranżowaną przestrzeń otwartą, która może mieć różne zastosowanie. Ciekawy industrialny projekt.

khora ltd_RHSchelsea2014

Stoisko firmy Khora, nagroda za najlepsze stoisko targowe

bigg egg_RHSchelsea2014

Stoisko The Big Green Egg

A poniżej inne ogrody z sekcji Show Garden:

positively stoke-on-trent_RHSchelsea2014

Positively Stoke-on-Trent
Projektant: Bartolomew Landscaping (concept by Stoke-on-Trent City Council)
Tzw. ‚Silver – gilt’ medal

time to reflect_adamfrost_mg garden clive west_RHSchelsea2014

Pierwsze dwa zdjęcia:
The Homebase Garden – Time to Reflect (we współpracy z Alzheimer’s Society)
Projektant: Adam Frost
Złoty medal
Trzy ostatnie zdjęcia:
The M&G Garden
projektant: Cleve West
Złoty medal, ogród głównego sponsora wystawy

RHSchelsea2014

1. The BrandAlley Renaissance Garden, projektant: Paul Hervey-Brookes, brązowy medal
2. The Brewin Dolphin Garden, proj.: Matthew Childs, tzw. ‚silver-gilt’ medal
3. Cloudy Bay Sensory Garden, proj: Andrew Wilson i Gavin McWilliam, tzw. ‚silver – gilt’ medal
4. The Extending Space, proj.: Nicole Fischer i Daniel Auderset, tzw. ‚silver-gilt’ medal
5. A Garden for First Touch at St. George’s, proj. Patrick Collins, tzw. ‚silver-gilt’ medal
6. The Massachusetts Garden, proj. Susannah Hunter i Catherine MacDonald, srebrny medal

By wnieść nieco świeższego ducha, organizatorzy już jakiś czas temu wprowadzili dwie inne kategorie ogrodów pokazowych – artisan garden i fresh garden. W sekcji artisan garden wygrał misternie zaaranżowany ogród dalekowschodni Togenkyo – A Paradise on Earth (Ishihara Kazuyuki Design Laboratory ). A w sekcji fresh garden – The Mind’s Eye (LCD Design).

Rzeczywiście jest tu mniej kalkulacji , za to więcej pomysłu i nieszablonowych rozwiązań, choć dla mnie wciąż zbyt zachowawczych. Są to zdecydowanie mniejsze przestrzenie, ale od początku traktowanie jako te, które mogą być mocno w kontrze do dotychczasowych działań. Niestety, wiekowy duch wystawy paraliżuje ich twórców by pójść na całość…
Projekty, które choć trochę wyszły przed szereg to Cave Pavillon (Sophie Walker), The World Vision Garden (John Warland), czy Fabric (Dealinlock Garden Design).

minds eye_RHSchelsea2014

The Mind’s Eye, proj. LDC Design, Najwyzsze odznaczenie – Best Fresh Garden (złoty medal) w sekcji Fresh Garden

togenkyo_RHSchelsea2014

Togenkyo – A Paradise on Earth, proj. Kazuyuki Ishihara, najwyższe odznaczenie Best Artisan Garden (złoty medal) w sekcji Artisan Garden

fresh garden_RHSchelsea2014

1. Cave Pavillon, proj. Sophie Walker, srebrny medal (Fresh Garden)
2. Flora by Gucci, proj. Sarah Eberle, tzw. ‚silver-gilt’ medal (Fresh Garden)
3. Himalayan Rock Garden, proj. Janey Auchincloss, James Soane, brązowy medal (Fresh Garden)
4. The WellChild Garden, proj. Olivia Kirk, tzw. ‚silver-gilt’ medal (Fresh Garden)
5. The World Vision Garden, proj. John Warland, srebrny medal (Fresh Garden)
fot. www.rhs.org.uk
6. Fabric, proj. Chris Deakin & Jason Lock, srebrny medal, (Fresh Garden)
fot. www.rhs.org.uk
7. London Square, proj. Jo Thompson, złoty medal, (Fresh Garden)
fot. www.rhs.org.uk

reachout garden_RHSchelsea2014

Reachout, proj. John Everiss, złoty medal (Fresh Garden)

A tu inne ogrody z sekcji artisan garden:

artisan gardens_RHSchelsea2014

1. Arita, proj. Shuko Noda, tzw. ‚silver-gilt’ medal (Artisan Garden)
2. The Topiarist garden, proj. Marylyn Abbott, tzw. ‚silver-gilt’ medal (Artisan Garden)
3. The Viking Criuses Norse Garden, proj. Sadie May Stowell, tzw. ‚silver-gilt’ medal (Artisan Garden)
4. Tour the Yorkshire, proj. Alistair W Baldwin, srebrny medal (Artisan garden) + nagroda publiczności dla najlepszego ogrodu w sekcji Artisan Garden

dialAFlight Potters garden_RHSchelsea2014

The Dial Flight Potter’s Garden, proj. Nature Redesigned, złoty medal (Artisan Garden)

Chelsea zdecydowanie warto zobaczyć. Wydaje mi się, że po tegorocznych doświadczeniach organizatorzy zaczną chętniej współpracować z młodszymi projektantami oraz tymi innych narodowości – bo zdecydowanie wprowadza to powiew świeżości w nieco skostniałe brytyjskie środowisko tuzów ogrodnictwa. Ja bym także chętnie zobaczyła bardziej rozbudowaną sekcję fresh garden, z mocno niepokornymi pracami młodych projektantów, co być może bardziej kreowało trendy, a przynajmniej mocno otwierało głowę, ale… to mało realne marzenie.

W wielkim pawilonie, który tradycyjnie jest miejscem, gdzie pokazywany jest materiał szkółkarski także bez zmian. Od lat w tych samych miejscach wystawiają się firmy  wyspecjalizowane w produkcji bylin, róż, roślin jednorocznych lub kwiatów ciętych. Wiele z tych stoisk to imponujące prezentacje wielokolorowych łubinów, irysów, lilii, żurawek, spektakularnych traw, host, czy roślin mięsożernych.
Na wystawie dominują byliny, prawie nie ma krzewów liściastych czy iglastych, o dużych drzewach nie wspomnę.
Ale taka jest specyfika brytyjskiego, miejskiego ogrodnictwa więc ciężko się dziwić tym wyborom.

RHSchelsea2014b

W tym roku konkurs nowości roślinnych wygrała Hydrangea macrophylla ‘Miss Saori’. Nie zabrakło także polskiego akcentu – wśród roślin zgłoszonych do konkursu był piękny Clematis ‘Maria Skłodowska – Curie’ wyhodowany przez Szczepana Marczyńskiego.

hydrangea macrophylla miss saori_RHSchelsea2014

Hydrangea macrophylla ‘Miss Saori’, złoty medal w konkursie Roślina Roku RHS Chelsea Flower Show 2014

clematis maria sklodowska curie_RHSchelsea2014

Clematis ‚Maria Skłodowska – Curie’, Szczepan Marczyński

W 2014 roku 150 – lecie swojego istnienia  świętowała szkółka Hillier – wystawca najczęściej (bo aż 69 razy) utytułowany złotym medalem na Chelsea Flower Show.

hiller_RHSchelsea2014

150-lecie szkółki Hillier

A tu jeszcze kilka migawek z wystawy:

RHSchelsea2014a

 

1 Comment

  • Odpowiedz Grudzień 11, 2016

    Karolina

    Masa pięknych i inspirujących zdjęć. Sens wystawy nazwany wprost.

Leave a Reply