7 błędów w urządzaniu ogrodu – cz. 2

Błędy popełniane podczas urządzania ogrodu

Oto dalszy ciąg najpowszechniejszych błędów w urządzaniu ogrodów.

 

4. Brak Umiaru

Najczęściej błąd spotykany w ogrodach prawdziwych pasjonatów, co jest niezwykle smutne, bo są to z reguły ludzie o ogromnej wiedzy i dużym ogrodniczym zacięciu. Zasada „co za dużo to nie zdrowo” sprawdza się w każdej dziedzinie, także w ogrodnictwie.

Można przesadzić z kolorami i wtedy ogród staje się pstrokaty, zbyt jaskrawy, często po prostu męczący, lub z formami np. strzyżonymi iglakami- i wtedy efekt jest karykaturalny. Jak zaznaczyłam na początku, każdy działa wg własnego gustu nie wszystkim podoba się to samo, ale czasem łatwo przekroczyć granicę między tym co ładne, a tym co przerysowane.

Piękne są ogrody kolorowe lub z formowanymi w różne kształty roślinami, tak jak te monochromatyczne lub minimalistyczne. O ile jednak te dwa ostanie źle zakomponowane będą po prostu nudne, tak dwa pierwsze będą śmieszne. Rozsądek i umiar to zasady których dobrze się trzymać jeśli chcemy stworzyć przestrzeń która nie męczy.

Efekt przerysowania w urządzaniu ogrodu

Efekt przerysowania. Za dużo form, za dużo kolorów. 1. Fot. Four Seasons Garden 2. Fot. Steve Silk

Za dużo form, za dużo kolorów.

Za dużo form, za dużo kolorów. Nawet trawnik ma udziwnioną formę. Fot. Four Seasons Garden

Nadmiar form strzyżonych

Nadmiar form strzyżonych

Za dużo szczepionych iglaków.

Za dużo szczepionych iglaków. Fot. forumogrodniczeoaza.pl Tak jak pisałam we wstępie – każdy urządza ogród wg własnego gustu, jeśli w takiej przestrzeni czujesz się ok – w porządku. Ten artykuł skierowany jest do tych wszystkich, którzy nie chcą, by taki ogród wyszedł im niechcący.

Za dużo udziwnionych form w przydomowym ogrodzie

Za dużo udziwnionych form. Fot. forumogrodniczeoaza.pl Tak jak pisałam we wstępie – każdy urządza ogród wg własnego gustu, jeśli w takiej przestrzeni czujesz się ok – w porządku. Ten artykuł skierowany jest do tych wszystkich, którzy nie chcą, by taki ogród wyszedł im niechcący.

5. Thuja jako podstawowy (i najczęściej jedyny) gatunek w ogrodzie

To prawdziwa plaga polskich ogrodów. Wiem, że tuje są idealne – zielone przez cały rok, tworzą zwarte zielone osłony, zajmują mało miejsca, nie wymagają wiele pracy i są relatywnie tanie. Ale to nie znaczy, że obsadzenie nimi szczelnie całej działki jest sensowne. Tu tez sprawdza się zasada umiaru.

Sama także stosuję w moich projektach tuje, ale staram się robić to tylko w tych miejscach, gdzie jest to rzeczywiście konieczne. Rozumiem jeśli ściana z żywotników chroni przed hałasem i spalinami ulicy, lub zasłania mało estetyczny widok, ale jaki sens ma otujowianie ogrodu z każdej strony przez każdego sąsiada na spokojnym osiedlu domków jednorodzinnych? Czasem zastanawiam się co takiego Polacy robią w swoich ogrodach, że koniecznie muszą się z każdej strony tak szczelnie odgrodzić? Bo przecież nie ułatwić pracę złodziejom…
O tym czym zastąpić tuje pisałam w tym poście.

Powszechny obrazek w polskim krajobrazie. Nie ukończony dom ale ogród już zagospodarowany.

Jakże powszechny obrazek w polskim krajobrazie. Dom jeszcze niezamieszkany, ale „ogród” już zrobiony.

Błędy w projektowaniu ogrodów

Fot. Google Street View

Tu domu jeszcze nie ma, ale "ogród" już powstał.

Tu domu jeszcze nie ma, ale „ogród” już powstał. Fot. Google Street View

Spore zróżnicowanie gatunkowe.

Spore zróżnicowanie gatunkowe. Fot. Google Street View

Tuja i trawa to tzw polski zestaw.

Tuja i trawa to tzw polski zestaw. Fot. alegratka.pl

Ukryty dom za wysokimi tujami. Nie daj Boże sąsiad zobaczy jak ktoś wychodzi z domu.

Nie daj Boże sąsiad zobaczy jak ktoś wychodzi z domu. Fot. www.projektoskop.pl

Osiedle mieszkaniowe w każdym ogrodzie tuje

Tuja w każdym ogródku.

6. Kolorowa kora

Kora ma znaczenie użytkowe : ogranicza rozrost chwastów i pomaga zatrzymać wilgoć w glebie. Im bardziej zwarte nasadzenia i im większe rośliny, tym mniej jej potrzeba. Z zasady ma być niewidoczna, nawet nie w sensie fizycznym, ale dlatego, że to nie ona ma skupiać wzrok, tylko rośliny w niej posadzone.

Stosowanie kolorowej kory przenosi punkt ciężkości z krzewu na podłoże, co w awangardowym ogrodzie może być całkiem fajnym rozwiązaniem, ale w zwykłym przydomowym staje się po prostu kiczem. Pół biedy jeśli ten pstrokaty kolor wsypiemy pod jednakową kolorystycznie grupę iglaków. Jednak kolorowa kora plus kolorowe rośliny dadzą iście karykaturalny efekt.

Podobną funkcję ma żwir lub tłuczeń stosowany zamiast kory. Owszem, są miejsca w ogrodzie szczególnie wyeksponowane (np. pod koronami drzew), gdzie jasny kamień podkreśla, podbija efekt jaki daje roślina, ale wysypanie połowy ogrodu białym żwirem to przerysowanie efektu podobne do pomarańczowej kory. Jeśli brakuje ci koloru w ogrodzie posadź więcej kolorowych roślin (oczywiście w granicach rozsądku) – efekt będzie subtelniejszy.

Źle wykorzystana kolorowa kora w ogrodzie

Co ważniejsze kora czy rośliny? Fot. ogłoszenie na Allegro

Kolorowa kora w ogrodzie

Fot. Jedno z ogłoszeń na Allegro

Nadmiar kolorowej kory w ogrodzie

Fot. Alegratka.pl

Kolorowe rośliny gryzą się kolorystycznie z kolorową korą

Kolorowe rośliny + kolorowa kora. Fot. www.bhg.com

Kolorowe rośliny z kolorową korą w ogrodzie

Wystarczą kolorowe rośliny. Fot. www.homedit.com

Za dużo żwiru w ogrodzie

Jak pisałam ze żwirem tez można przesadzić. Fot. Alegratka.pl

A może to wyglądać tak:

 

7. Czarna mata przeciw chwastom traktowana jako zamiennik kory

Kolejna plaga w polskich ogrodach. Stosowana jako ochrona przed chwastami. Na pewno jest wygodna, ale w miejscach gdzie nie rosną rośliny ozdobne – np. tam gdzie wysypany jest żwir itp. Wbrew pozorom taka mata ma więcej minusów niż plusów.

Oczywiście na początku nie pozwala na przerost chwastów, ale z czasem się zamula i bardzo ogranicza korzeniom roślin dostęp do tlenu i wody, skutkuje to wypełzaniem korzeni na powierzchnię a w konsekwencji zamieraniu, usychaniu rośliny. Na matę nawiewana jest ziemia co w połączeniu z rozkładającą się korą daje świetne miejsce do wysiewu chwastów i po kilku sezonach efekt jest taki, że rośliny nie rosną, za to chwasty rosną w najlepsze. Ogólnie rzecz biorąc mata zakłóca naturalne procesy glebowe.

Są pewne przypadki, kiedy stosowanie maty ma sens –między innymi np. kiedy sadzimy rośliny, które w przyszłości będą miały duże gabaryty, ale obecnie rozstawa między nimi liczona jest w metrach. Wtedy na wolnych przestrzeniach można ułożyć matę (omijając rośliny), przypiąć do podłoża szpilkami i wysypać korą. W większości przypadków jeśli chcemy by nasz ogród funkcjonował poprawnie, a rośliny zdrowo rosły pomińmy stosowanie maty.

Jakie są aternatywy? W zasadzie nie ma. Nie oszczędzać na korze (ale jej warstwa nie może być za gruba), polubić pielenie i uzbroić się w cierpliwość – z czasem rośliny ozdobne rozrosną się na tyle , że chwastów będzie zdecydowanie mniej. Można również posadzić między roślinami inne – tworzące niskie szczelne dywany co bardzo pomaga ograniczyć ilość chwastów np. Vincę minor (barwinek), Pachysandrę terminalis (runianka), Ajuga reptans (dąbrówka), Hederę helix (bluszcz) itp.
Proponuję także zastanowić się przed zakupem działki, na ile jesteśmy w stanie z niej korzystać i o nią dbać. Czy rzeczywiście potrzebujemy jej aż tak dużej i aż tak wielkiego ogrodu?

Przykład błędnego użycia maty ogrodowej

Czy to wygląda estetycznie? Mata sama w sobie nie jest ozdobą, pomijając już zasadność takiego jej rozłożenia

Jak nie używać mat ogrodowych

Wygląda to strasznie, musicie przyznać.

Mata ogrodowa mało estetyczna

Jeśli już stosujesz matę. Przysyp ja korą lub żwirem. Sama w sobie jest wątpliwą ozdobą.

 

12 komentarzy

 • […] 7 błędów w urządzaniu ogrodu – cz. 2 […]

 • Odpowiedz 27 listopada, 2015

  Tamaryszek

  Witam! Jestem pierwszy raz na tej stronie i widzę, że dobrze trafiłam, bo mogę się tu wiele nauczyć.
  Przeczytałam oba artykuły o błędach. Pouczające, chociaż mimo wszystkich zastrzeżeń autorki jestem trochę wystraszona, że na kolejnej stronie znajdę zdjęcie ze swojego ogrodu, jako przykład popełnionych gaf. No cóż, to cena upubliczniania swoich zdjęć.
  Myślę, że wiele wymienionych błędów wynika z pierwszego – czyli braku pomysłu na ogród, własnej wizji wymarzonego świata. Kiedy się ją odnajdzie, łatwiej szukać sposobów JAK ją urzeczywistnić, wiele działań „samo” się eliminuje. Można choćby znaleźć gotowca pt. ogród śródziemnomorski.
  Mam na swoim koncie wiele z opisanych przez Ciebie błędów. Np. szukanie swojej wizji i początkowe chaotyczne sadzenie. Pstrokaciznę – do tej pory nie wszystko udało mi się wyeliminować. Sadzenie w trawniku – myślałam, że to wygląda bardziej naturalnie… A także stosowanie włókniny – ile mnie potem kosztowało pracy jej wyrywanie..!
  To tak na pociechę dla tych, którzy czują, że ich ogród nie do końca wygląda tak, jak by chcieli.
  Pozdrawiam autorkę!

 • Odpowiedz 7 lutego, 2016

  carita

  Bardzo mi się podoba ogród Four Seasons. Zdjęcie, które zostało tutaj zaprezentowane, jest podrasowane w Photoshopie lub innym programie. Tam nie ma aż takich kolorów. Cały ogród jest piękny, dobrze dobrane rośliny, powiedziałabym, że perfekcyjnie, jeśli chodzi o kwitnienie i pokrój. Co kto lubi. Ja potrafię docenić urok i piękno ogrodu Four Seasons. Polecam odwiedzić go na żywo, zanim ocenicie tak negatywnie. Może w tym jest problem, że znacie go tylko ze zdjęć :)

 • Odpowiedz 16 lutego, 2016

  Sylwia

  ,,Nie daj Boże sąsiad zobaczy jak ktoś wychodzi z domu”……….najlepsze- jakbym siebie słyszała – ……ale ja mam już zboczenie bo dom stoi 25 m od drogi więc kombinuje jak tu się ogrodzić żeby się mucha nie wcisnęła :) może zainspiruje się postem o zastąpieniu tuj. innymi drzewkami…….Super blog

 • Odpowiedz 22 kwietnia, 2016

  Ewa

  Moim zdaniem najpierw był temat a do tego dorobiło się ideologie/ krytykę. Ogród Four Seasons Garden jest z założenia ogrodem który ma dobrze wyglądać przez cały rok nawet zimą dlatego są przemieszane rośliny zimozielone z tymi o ozdobnych liściach. Ogrody z samymi tujami jako ogrodzenie też nie są złe bo tuje to przecież niezłe tło dla innych roślin. Wiele z tych przykładów wygląda na ogrody w budowie, a na to trzeba lat.

 • Odpowiedz 25 lipca, 2016

  Tomasz

  Bardzo fajne i praktyczne porady! Mi się strasznie nie podoba jak ktoś ma cały dom otoczony thujami. Te rady przydadzą się na pewno nie jeden osobie :) Pozdrawiam

 • Odpowiedz 30 sierpnia, 2016

  Monika

  Ja mam oczopląs kiedy patrzę na zdjęcia z ogrodu Four Seasons Garden ;)
  Paniu Aniu, dawno Pani nic nie napisała, a ja tak lubię tu zaglądać :)
  Pozdrawiam

 • Odpowiedz 26 października, 2016

  Nells

  O matko, to ja nawet nie wiedziałam że jest coś takiego jak kolorowa kora. A te czarne płachty w ogrodzie – serio? Może to tylko „tymczasowa” ozdoba – powątpiewam żeby ktoś mógł takie cuś zaserwować sobie na stałe. Z kolei „wszędzie tuje” to takie pójście na łatwiznę – inspiracja zapewne zaczerpnięta z polskich cmentarzy. Dobry wpis:)

 • Odpowiedz 8 sierpnia, 2017

  Ilona

  Przeczytałam kilka artykułów i nie ukrywam, że modrka mi się uśmiechnęła czytając tą bądź co bądź jednak lajtową krytyke. W wielu przypadkach zgadzam się z autorką. Do moich faworytów należy jeszcze ogród w 90% wysypany żwirem ( i kostka jako komunikacja) istny cmentarz z zielonymi kikutami wyrastającymi ze żwiru. I może nawet bym przecierpiała taki krajobraz bez komentarza, gdyby nie fakt że teściowie tak sobie zaprojektowali, a ja muszę się na to przyglądać codziennie…

 • Odpowiedz 26 września, 2017

  Paweł

  Świetnie napisany poradnik zarówno ten pierwszy jak i ten. Sam czasami się zastanawiam jakie to ludzie jeszcze pomysły nie wymyślą w kwestii – jak oszpecić lub zniszczyć ogród – który de facto miał pięknie wyglądać. Dlatego wydaje mi się, że warto czasami wybrać się do jakiegoś ogrodnika znanego lub projektanta albo firmy zajmującej się ogrodnictwem.

 • Odpowiedz 20 kwietnia, 2018

  Krystyna

  Zgadzam się w zupełności z uwagami autorki,bo właśnie w moim ogrodzie nie mam ani folii, ani grawo- kruszywa,ani też kory.W moim ogrodzie dominują ground covers,typu vinca , pachysandra ,bluszcz.Zeczywiscie w te klanu nawet palca nie wkładam bo tam żaden chwast nie ma szansy bytu.A mam tego połacie bo mój ogród jest o wymiarach 100 /300 feet.Ale jeśli chodzi o iglaki i te przepiękne tuje jakie macie w Polsce to wam zazdroszczę.Podczas każdej wizyty zachwycam się waszymi tujami i wszystkim opowiadam o tych wspaniałych ogrodach.Dwa lata temu posadziłam 35 thuja green gigant ale nie na zwarty płot lecz w innej kompozycji.W krotce pochwalę się własnym ogrodem.Pazdrawiam

 • Odpowiedz 25 września, 2018

  janka

  Jest tyle fajnych poradników na temat urządzania ogrodów, ludzie już powinni znacznie mniej tych błędów popełniać.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.